Herní systém

Herní systém a pravidla vychází z oficiálních turnajových pravidel hry Bang! Na základě našich zkušeností jsme herní systém upravili tak, aby hráči byli u hracích stolů co možná nejdelší dobu a jen „neseděli a nečekali na vítěze“.

Před každým turnajem nastavení herního systému konzultují všichni hráči a mohou vznést námitky k dodatečnému upravení systému těsně před započetím turnaje.

Herní systém

Hraje se celkem na dvě kola. Obou kol se účastní všichni hráči a během těchto kol sbírají body, které se z obou kol sčítají. Na základě součtu bodů z obou kol, se přímo určí vítěž. V tomto herním systému není finálový stůl, všichni hráči jsou tedy ve hře po celou dobu turnaje.

Podle počtu hráčů se hraje u stolů po čtyřech nebo pěti hráčích. Hráči jsou pro každé kolo rozlosování a je žádoucí, aby u stolů v druhém kole nezůstávali stejní hráči jako v kole prvním.

Herní kolo

  • Hraje se se základní sadou karet BANG!.
  • Hrají stoly po čtyřech nebo pěti hráčích, hráči jsou ke stolům rozlosováni.
  • Hrají se 4 hry s časovým limitem 15 minut. Po vypršení tohoto limitu začne automaticky platit karta Pravé poledne a platí až do konce hry.
  • Poprvé se šerif určuje losem, v dalších hrách se pak karta šerifa posouvá na dalšího hráče po směru hry.

Modifikace pravidel

  • Hráč, který se na turnaj dostaví ve Westernovém nebo indiánském oděvu, volí při rozlosování postav ze tří místo ze dvou postav. To platí pro celý turnaj.
  • Platí právo Mara: Dynamit lze držet v ruce, nebo zahrát. Nelze jej odhodit bez účinku.
  • Během hry je zapovězeno ovlivňovat hru hráčem, kterého se tah netýká. Například pokud jeden hráč vystřelí po druhém, ale nedostřelí (ať už blafuje nebo si nevšiml), musí na to upozornit hráč, po kterém se střílí, ostatní nenapovídají.
  • Prohřešky proti pravidlům po právu ocení sám Jessie James odebráním života nebo 5 bodů hříšníkovi.
  • Nejasnosti v pravidlech vyjasní nejjasnější Jessie James.

Jak to bylo dříve

V ročnících 2016 a 2017 se hrálo podle tohoto herního systému. Hra byla vyvážená s ohledem na vystřídaní se v roli šerifa pro každého hráče, ale celý turnaj s tím protáhl na mnohdy i více než pět hodin, což je velmi únavné. Pistolníkům u finálového stolu padaly pistole z rukou, barman na baru klokal režnou a přihlížející pistolníci pospávali na stolech, mnohdy i pod.

V roce 2018 se herní systém pozměnil, aby se doba hry zkrátila a celková délka turnaje byla únosná. Jak to bylo přesně si můžete přečíst zde.

Poslední verze herního systému zkracuje celý turnaj o dobu trvání finálových kol. Všechny hry se hrají pouze se základní sadou karet Bang!, čímž odpadají rozpaky začínajících hráčů nad rozšiřujícími kartami. Celý turnaj trvá cca 3,5 hodiny, což přináší všeobecné veselí.